28. marts 2014Royal Greenland ejer nu 30 fabrikker og anlægRoyal Greenland har efter overtagelsen af fabrikkerne og bygdeanlæggene efter tidligere Arctic Green Food, nu i alt 30 fabrikker og anlæg langs kysten.
27. marts 2014Fra Nuuk til AalborgWinnie tog springet fra et fast job i Nuuk til en 18 måneders trainee stilling hos Royal Greenland i Aalborg. Med sig i rygsækken havde hun en næsten færdiggjort HD samt erfaring fra en controlling funktion. Et kæmpe spring som hun ikke har fortrudt. Her fortæller Winnie om sin oplevelse
27. marts 2014Endnu en kvindelig fabrikschef46-årige Kirsten Jensen (Kiistat) bliver ansat som fabrikschef i Uummannaq pr. 1. april 2014. Dermed er der nu to kvindelige fabrikschefer i Royal Greenland. Derudover er der en del kvindelige ledere i fabrikkerne og anlæggene.
25. marts 2014Temadag med Royal Greenland delikatesserRoyal Greenland deltog i temadagen ”Prædiktiv mikrobiologi* – et centralt redskab til produktudvikling og dokumentation af fødevaresikkerhed” på Danmarks Tekniske Universitet.
24. marts 2014Karl-Peter Kristensen til skikonkurrence i USA23-årige Karl-Peter deltog i USA cup minitour i langrend 14.-16. marts 2014.
21. marts 2014Foodexpo 2014Foodexpo 2014 er lige løbet af stablen, og med ca. 25.000 besøgende gæster fordelt på tre dage og mere end 3.800 uddelte smagsprøver, så er den danske fødevaremesse endnu engang veloverstået for Royal Greenland.
14. marts 2014Kommende bådførere på kursusSyv kommende bådførere fra Royal Greenlands fabrikker i Kangaatsiaq, Maniitsoq, Ilulissat og Nuuk er på kursus i ´duelighedsprøve i sejlads´ og ´ROC-certifikat´. Bådførere kan håndtere en skibsradio med en ´Restricted Operate Certificate (ROC)´.
14. marts 2014Bryllupsklokkerne ringer for ThinghuusRoyal Greenlands administrerende direktør, Mikael Thinghuus, skal giftes i morgen lørdag den 15. marts.
13. marts 2014Specialklasser sponsoreretRoyal Greenlands sponsorat støtter specialklasser fra Nuussuup Atuarfia med 20.000 kroner, så de blandt andet kan tage svømmetimer i Malik.
13. marts 2014Ice Trawl Greenland A/S støtter Det Grønlandske Patienthjem i KøbenhavnIce Trawl Greenland A/S har støttet Det Grønlandske Patienthjem i København siden det åbnede i 2012, med et årligt beløb på 150.000 kr.
13. marts 2014NAVIGATIO vinterudgave 2014NAVIGATIO vinterudgave 2014 er nu udgivet. Du kan hente pdf-udgaven og læse bl.a. om Mikael Thinghuus leder ´Velkommen til 2014´, Royal Greenlands overskud på tredje år, udvikling af nye arter og fangsmetoder, medarbejdere der er tilfredse med arbejdspladsen osv.
13. marts 2014Rejeproduktion stopper midlertidigt pga. isRoyal Greenland har stoppet rejeproduktionen på Ilulissat fabrikken midlertidigt pga. isen der har lagt sig ved områderne ud for Ilulissat.
13. marts 2014Royal Greenlands produkter i IRMADet drejer sig om hellefisk og ørred koteletter, der er hjemmemarkedsprodukter produceret på fabrikken i Nuuk.
13. marts 2014Royal Greenlands indsamling til Kræftens bekæmpelse NeriuffikMedarbejdernes indsamling til Kræftens bekæmpelse Neriuffik i uge 9 2014, var inklusive Royal Greenland A/S støttebidrag, på i alt 22.801,50 kr.